YGS SONUÇLARINI NASIL DEĞERLENDİRMELİSİNİZ?
“YGS” SONUÇLARINI NASIL DEĞERLENDİRMELİSİNİZ?
 
11 Nisan’da sınava giren 1,5 milyon aday, 30 Nisanda YGS sonuçlarını öğrendi. Kimileri elde ettiği dereceye sevinirken kimileri de üzüldü. Sözü edilen iki grup öğrenci için de tablo fazlasıyla netti. Bu nedenden olsa gerek ki, duygularını tanımlamak da sorun yaşamadılar. Fakat elindeki puanlar ve başarı sırası ile ne yapacağını kestiremeyen ciddi bir öğrenci kitlesi vardı ki, sevinmelileri mi, üzülmeliler mi bir türlü karar veremediler.
 
Arada kalan bu kararsız grup, yenilenen sistemin ilk “sınav sonuç belgesinden” LYS’ ye ve üniversiteye dair ipuçları yakalamaya çalışsa da bu pek mümkün olmadı. Peki sonuçlar nasıl yorumlanmalı? Sınav Dergisine en çok gelen sorular ışığında bu belirsiz tabloya birlikte göz atalım.
 
1.YGS puanı ile hangi bölümler tercih edilebilecektir?
 
Şu an elinizdeki YGS sonuç belgesi ile tercih yapılmayacaktır. Çünkü sınav süreci LYS’den sonra tam anlamıyla tamamlanmış olacaktır. Üniversite tercihleri Temmuz ayının 2. haftasından sonra yapılacaktır.
 
2. YGS puanlarına AOBP (Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı) eklenmiş midir?
 
YGS sonuçlarında verilen puanlar, yalnızca sınavdaki başarınız baz alınarak verilmiş ham puanlardır. YGS, eğitim öğretimin halen devam ettiği bir dönemde uygulandığı için, şu anda 12. sınıfta okuyan adayların diploma puanları ÖSYM’ye bildirilmiş değildir. Eğitim öğretim dönemi bittiğinde her okul mezun olan adayların diploma puanını ÖSYM’ye bildirecektir. Dolayısıyla şu anda YGS’de bildirilen puanlar ham puanlardır.
 
3. Diploma puanları okullar kapandıktan sonra gönderileceği için YGS puanları yeniden mi hesaplanacaktır?
 
Okulların gönderdiği diploma puanları AOBP’ye dönüştürülecek ve her adayın YGS puanına eklenecektir. Böylece YGS puanları da yeniden hesaplanmış olacaktır.
 
4. Mezun durumda olan ve geçmiş senelerde AOBP’leri belirlenmiş olan adaylar için ne yapılacaktır?
 
Yeni sınav sisteminde AOBP’nin çarpılacağı katsayılar değişmiştir. Bu nedenle geçmiş senelerde AOBP’si belli olan adayların puanları yeniden hesaplanacaktır.
 
5. Meslek liselerinde okuyan ve yalnızca YGS’ye girecek adaylar için durum ne olacaktır?
 
Meslek liseli adaylar için de durum yukarıda anlatıldığı gibi olacaktır. Bu adaylar LYS’ ye girmeyecek olsa bile Temmuz ayını bekleyecekler ve AOBP’leri eklenmiş sınav sonuçları ile tercih yapacaklardır.
 
6. Sayısal alan çıkışlı bir aday, YGS 1 ve YGS 2 den barajı geçememiş ancak; YGS 3, 4 ve YGS 5, 6’dan barajı geçmiştir. Bu aday LYS’ ye girebilecek midir? Girecekse hangi LYS’lere girecektir?
 
Aday, hangi puan türünden 180 baraj puanını geçmiş olursa olsun, istediği LYS’ ye girme hakkına sahip olur. Kendi alanından barajı geçememiş bir aday, “LYS’ de kendi alanındaki testlere giremez” gibi bir dedikodu, sınav sonuçları açıklandığı andan itibaren kamuoyuna yayılmıştır. Oysa sınav sistemi, adayın kendi alanındaki başarısını değil YGS testlerindeki başarısını LYS’ ye eklemektedir. Aday, hangi YGS puanından 180 geçerse geçsin istediği LYS’ ye girebilecektir.
7. YGS’den alınan puanların %40’ı LYS’ ye nasıl eklenecektir?
 
YGS’den alınan puanın %40’ı doğrudan LYS’ ye eklenmeyecektir. Örneğin; YGS 1’den 400 puan alan bir aday olsun. Bu adayın YGS puanının %40’ı 160 yapar. Ancak bu hesaplama yanlıştır. Doğru hesaplama şu şekilde yapılacaktır: 400 puan alan bu adayın her test düzeyindeki başarısı ayrı ayrı hesaplanacak ve LYS puanlarına eklenecektir. Örneğin MF 1 puanının hesabı için YGS’de yaptığı Türkçe netlerinden kaç puan elde ettiği hesaplanacak ve ortaya çıkan sayının %11’i eklenecektir. LYS testlerinde bulunan puan türlerinin tamamı bu şekilde hesaplanacaktır. LYS’ deki her puan türü için YGS testlerinin katkısı farklıdır. 
 
8. YGS sonuçlarındaki başarı sırası ve puanlar, sınav başarısı ile ilgili ne kadar fikir verir?
 
Aday yalnızca YGS puan türleri ile tercih yapmayı planlıyorsa elindeki sonuçlar ortalama bir değerlendirme yapmasına izin verecektir. Çünkü adayın puanına okul diploma puanı henüz eklenmemiştir. Yapılabilecek olan yalnızca şu olacaktır: Aday, YGS puanının üzerine tahminen bir AOBP eklemesi yapacak ve başarı sırasını da bu oranda yükseltecektir. Ancak yine de AOBP eklemesinden sonra doğru bir başarı sırası tahmini yapmak zor olacaktır.
 
YGS puanları ile tercih yapacak adayların bilmesi gereken bir diğer noktada 2010 yılı üniversite kontenjanlarıdır. YGS puanları ile öğrenci alacak programların kontenjanı henüz bilinmemektedir. Bu nedenle yapılacak tahminler güvenilir olmayacaktır.
 
Aday LYS’den alacağı puanlarla tercih yapmayı planlıyorsa YGS puanları derinlikli bir fikir vermeyecektir. Çünkü LYS’ ye girecek aday sayısı, LYS test türlerinin hepsine yada bir kısmına girecek aday sayısı ve bu adayların LYS başarısı gibi çok önemli ayrıntılar henüz netleşmemiştir.
 
9. YGS puanları adaylar tarafından nasıl yorumlanmalıdır?
 
 
140 altı
Bu adaylar, eğer Sınavsız Geçiş hakları yoksa hiçbir şekilde tercih yapamayacaklardır. Sınav süreci bu adaylar için tamamlanmıştır.
140-179 arası
Puanlarınızdan biri bu dilimde ise;
  • AÖF’de bulunan kontenjansız 2 ve 4 yıllık tüm programları tercih edebilirsiniz.
  • Önlisans programlarını tercih edebilirsiniz.
  • Meslek lisesi çıkışlıysanız, kendi alanınızın dışında kalan önlisans programlarını tercih edebilirsiniz.
  • Özel yetenekle öğrenci alan programların bazılarına başvurabilirsiniz. (Eğitim programları 180 puan istemektedir)
180-…..
Puanlarınızdan biri bu dilimde ise;
  • LYS’lerden istediğinize başvurabilirsiniz.
  • YGS puanı ile öğrenci alan 4 yıllık bölümleri tercih edebilirsiniz.
 
 
10. YGS başarı sırası nasıl yorumlanmalıdır?
 
YGS puanları ile birlikte verilen başarı sırası, yukarıda da sıklıkla belirttiğimiz gibi kendi başına bir fikir vermeyecektir. Aday, YGS’de 350.112’inci olmuş olabilir ancak bu sıralama olduğu gibi LYS sonuçlarına aktarılacak değildir. LYS sonuçları sınav başarınızın %60’ını belirleyecek önemde bir sınavdır. Bu nedenle yalnızca YGS sonuçlarına bakarak bir genel sıralama tahmininde bulunmak zor olacaktır.
Tüm Hakları Saklıdır 2010 ©
Adres:Gaziosman Paşa Blv. No:77 Çankaya/İzmir/TÜRKİYE